24 - Şubat - 2019( Pazar )

Çorum

Çorum nerede? Çorum hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Çorum İç Orta Karadeniz Bölgesi'nde Çorum ilinin merkezi ve aynı isim ile merkez ilçesi olan şehir.Yerli halkın önemli bir bölümünü Türkmen/Çepniler oluşturur. Toprak sanayi ve makine imalat sanayi çok gelişmiştir. Orta Karadeniz Bölümü'nün iç kısmında yer almaktadır. Doğuda Amasya, güneyde Yozgat, batıda Çankırı, kuzeyde Sinop, kuzeydoğuda Samsun, güneybatıda Kırıkkale ile çevrilidir. Enlem ve boylam değerlerine göre ise; 34 derece 04 dk. doğu boylamları ile 39 derece 54 dk. kuzey enlemleri arasında yer almaktadır. Deniz seviyesinden ortalama yüksekliği (rakımı) 820 metredir. Ankara'ya 244, İstanbul'a 608, Amasya'ya 92, Sinop'a 294, Samsun'a 172, Tokat'a ise 188 km. mesafededir.

İlçelerin il merkezine uzaklıkları ise; Alaca 52, Bayat 83, Boğazkale 87, Dodurga 42, İskilip 56, Kargı 106, Laçin 29, Mecitözü 37, Oğuzlar 68, Ortaköy 57, Osmancık 59, Sungurlu 72 ve Uğurludağ 66 km'dir.

Çorum Türkiye Haritada Konumu
Çorum Türkiye Haritada Konumu

Tarihçe

Yapılan çalışmalar sonucunda, yontma taş çağı (Paleolitik) Cilalı Taş Devrinde (Neolitik) kalkolitik dönemin 4. aşamasında Çorum bölgesinde insan yerleşimlerinin bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu devir eserlerine Alacahöyük, Büyük Güllücek, Boğazköy, Eskiyapar, Kuşsaray höyüklerinde de rastlanmıştır. Yerleşimler bu dönemden itibaren devamlılık göstermiştir. Çorum ve çevresi daha sonra Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti ve son olarak Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Çorum, binlerce yıldır çeşitli uygarlıkların yan yana ve üst üste oluşturduğu, yerli Anadolu kültür geleneğini devam ettiren illerin başında gelmekle birlikte merkez ilçenin tümüyle şehir olarak kurulması 11. yüzyıla kadar iner. Müslüman Türklerce kurulmuş nadir Anadolu şehirlerinden birisidir. Maddi kültür belgelerinin zenginliği açısından adeta bir açık hava müzesi görünümünde olan Çorum yöresi, 1830’lu yıllardan itibaren Avrupalı gezginlerin, birçok yerli ve yabancı bilim adamının ilgi odağı haline gelmiştir.

Çorum Aslanlı Kapı
Çorum Aslanlı Kapı

Coğrafya ve iklim

Çorum, bulunduğu yüksek platoda tipik karasal iklim özelliklerini gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve genelde kar yağışlıdır. İlkbahar ve sonbaharda az da olsa yağmurludur. Özellikle yaz akşamları bile serin bir havaya sahiptir. Kuzey Anadolu Fay Hattı Çorum'un 20 km. kuzeyinden geçmektedir. Önemli dağ ve tepeleri şunlardır

Çağşak köyünde bulunan Kartal (urlu) Dağı 1670 mtÇatalkaya Tepesi-Karadağ- Çorum-Merkez 1.566 metredir.

Ovaları

Çorum Ovası, Bozboğa Ovası, Ovasaray Ovası, Hüseyin Ovası, Dedesli Ovası

Akarsuları

Kızılırmak, Yeşilırmak,Çat suyu,Mecitözü çayı,Çekerek ırmağı.

Kültür

Yemek kültürü

İlk önce Çorum'un en meşhur yiyecekleri arasında leblebisi gelir. Düğün ve törenlerde ise İskilip dolması, keşkek, etli pilav, yayla çorbası tulumba tatlısı oldukça yaygındır. Bunun yanı sıra mantı ramazan ayında yenilen yemeklerin başında gelir.Sabah kahvaltısında Sündürme(Muhlama,Kuymak) yenmesi oldukça yaygındır. Aynı zamanda Osmancık ilçesinde üretilen pirinç ve yine Kargı ilçesinde yapılan Sırık Kebabı önemli yiyecekler arasında yer almaktadır.

Eğitim

Lise, ortaokul, ilkokul, ana sınıfı olmak üzere toplam 520 okul bulunmaktadır. Toplam 94.308 öğrenci mevcuttur.Ayrıca Çorum sınırları içinde Hitit Üniversitesi bulunmaktadır.

Sağlık

Çorum merkez ve ilçelerinde toplam 13 adet devlet hastanesi 1 adet üniversite hastanesi ve 2 adet özel hastane mevcuttur.

Ulaşım

Çorum'a sadece kara yolu ile ulaşım mevcuttur. Türkiye'nin her yerinden kara yolu ile ulaşılabilmektedir.

Belediye Otobüsleri Özel Halk Otobüsleri Çorum Belediyesi tarafından düzenlenmektedir. Toplam 17 hatta hizmet vermektedir. Otobüslere binmek için özel halk otobüs kartı veya jeton kullanılmaktadır. Otobüsler genelde 07:00 ile 23:30 arasında halka hizmet verir. Çorum şehirler arası otobüs terminali 2015 yılında yenilenmiştir. Toplam 7 otobüs firması hizmet vermektedir. İlçelere gidiş ve gelişler bu terminalden yapılmaktadır.

Çorumlu kayda değer kişiler

Mahmut Atalay Tevfik Kış Gürkan Coşkun Soner Yalçın İbrahim Kaypakkaya İsmail Beşikçi Aşık Gülabi Ahmet Çörekçi Müfit Can Saçıntı


Çorum Haritası

Bunlarda ilginizi çekebilir...⇓

KAYSERİ

GİRESUN

YALOVA

KARAMAN

BİTLİSBunlarada bakmak isteyebilirsiniz...⇓

1 MAYIS - 2 TEMMUZ - 6 OCAK - 19 ARALIK - 5 ŞUBAT - 17 AĞUSTOS - 12 NİSAN - 14 MART -
Çorum nerede? Çorum hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
AY - GÜN - YIL - SEÇİMİ

< 2019 / ŞUBAT >
P P S Ç P C C
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728


AY - GÜN SEÇ


YIL ARALIĞI SEÇ

YIL SEÇ

DÖVİZ Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları

USD 5.3168 5.3264

EUR Alış : 6.0318 Satış : 6.0427
TARİHTE BUGÜN
BUGÜN NE GÜNÜ
BUGÜN OLANLAR
BUGÜN ÖLENLER
BUGÜN DOĞANLAR
BUGÜN NE OLMUŞ
BUGÜNÜN TARİHİ
BİYOGRAFİLER
SİTENE EKLE
SOSYAL
Güzel Videolar
Basa dön